Alapelvek
- Soha ne tartsátok ledobva a horgonyt! Lehorgonyozva forogni sem lehet, így azt csinál az ellenfél a hajótokkal, amit akar.
- A mindenkori cél az, hogy a másik hajó nagyobb nyomás alatt legyen, mint a tiétek. Nyomás alatt ágyútüzet kell érteni. Amikor elhallgatnak az ágyúk, az a hajó félig máris vesztett!
- Legyen a hajótok mozgásban! Álló célpontot lőni és boardolni is könnyű. Álló hajóról nehezebb ágyúzni is, mert jobban billeg.
- Ha sikerül megállítani a hajójukat (anchor és/vagy árbocok lent), az már 50% fölény.
- Mindenkinek minden szerephez kell értenie valamennyire.
- Folyamatosan mozogj, tegyél valamit, sose várj semmire!
- A többiek nem biztos, hogy látják, amit te. Mindig informáld őket a fontos dolgokról!
- Ha bármi okból lementél a hajó alsó szintjére, mindig vigyél fel onnan egy vödör vizet!
Prioritások
- Süllyedés közvetlen elhárítása (vödrözés)
- Board megakadályozása. Ha van boarder a hajón, akkor azt megölni/kilökni
- Ágyúszög tartása, ágyúzás, nyomásgyakorlás
- Javítás addig, hogy a vizet egyetlen ember szinten tudja tartani
- Mozogjon a hajó (horgony fent, és legalább egy vitorla működik)
- Maradék lyukak bejavítása
Egy gyakori szituációs példa: két galleon áll egymás mellett, mindkettő szitává lyuggatva, minden árboc fekszik. A hajódon 2 ember halott, 2 vödrözik. Szerencsére nem jön boarder, mert a másik hajó is bajban van, így sikerül lejjebb vinni a vízszintet. Mi a következő lépés? Az egyik ember felmegy ágyúzni! Ha nincs szög, csinál magának! Amint a két halott visszajön a ferryről, szintén ágyúzni vagy boardolni mennek, és csak akkor segít az egyikük vödrözni, ha az az egy ember már nem tudja tartani a szintet.
Ha ágyúzás helyett javítani, vagy árbocot húzni kezdenétek, akkor a másik hajó kezdene lőni, boardert küldeni, így hamar fölénybe kerülne.
Szerepek
- Kormányos (helm)
- Ágyús (main cannon, mc)
- Boarder (flex)
- Javító (bilge)
A szerepek összevonódnak a kisebb hajókon:
Brigen a kormányos vödrözik, de a javítás közös feladat a flex-szel.
Sloopon a kormányos javít és vödrözik is.
A javító, a boarder, de még a kormányos is folyamatosan ágyúzik, ha épp más dolga nincs. Lényeges, hogy boardolás vagy halál esetén mindig legyen valaki, aki átveszi a kiesett szerepet, és a legjobb, ha ez előre meg van beszélve. Mindenkinek kell értenie egy kicsit mindenhez!
Kormányos
- A kormányos elsődleges feladata, hogy ágyúszöget teremtsen, és azt állandóan tartva megközelítse a másik hajót. Ehhez sokszor kell lassítani (akár megállni), fordulni, majd ismét gyorsítani.
- Általában a kormányos dönti el, merre megy a hajó, és ő irányítja a vitorlakezelést is.
- Mindig előre kell gondolnozni, mivel a kormánymozdulat maga is idő, a hatása pedig még később jelentkezik.
- A kormányosé a (leg)hátsó vitorla, galleonon a leghátsó ágyú.
- Honnan látod a kormány mellől, hogy van-e ágyúszög? Nézz rá az ágyúsorra, hogy merre fordítják a többiek! Ha kb. a hajó oldalára merőlegesen áll, akkor jó a szög. Ha egy kicsit feléd áll, kormányozz befelé, és lassíts. Ha az ágyú inkább a hajó orra felé fordul, akkor kifelé tekerj a kormányon.
- Ha látod előre, hogy nincs esély megtartani vagy visszaszerezni az ágyúszöget, akkor szólj a többieknek, és kormányozz a másik irányba. Ha a hajótok bajban van, dobasd le a vitorlákat a többiekkel, menjetek kicsit távolabb, összeszedni a hajót. Ilyenkor praktikus egyenesbe tenni, nehogy visszaforduljatok a másik hajó felé.
- Értelemszerűen nem szabad egyenesen a másik hajó felé menni, főleg ha az az oldalát mutatja. Van, aki szerint az ütközés jó stratégia ("ram strat best strat"), de ez egy buta szerencsejáték. Mivel így lőni nem tud a hajó, ez a taktika kizárólag a közelharcra épít, ami gyakran nem is lesz belőle, hiszen oldalról jövő hajót könnyű chain-nel megállítani, árboc nélkül pedig nem is lesz ütközés belőle.
- Az egymással szemberohanás (lovagi torna) sem hoz eredményt. Még ha sikerül is a másik hajót mozgásképtelenné tenni, és/vagy boardolni, a hajótok túlszalad, és mire sikerül viszajönni, összeszedi magát az ellenfél.
- Amint dőlni kezd az ellenfél árboca, vagy pörög a horgonya, azonnal lassítani kell, és betekerni a kormányt. Ha sikerült az ellenfelet mozgásképtelenné tenni, és körülötte körözni folyamatos ágyúszöggel, az már 80% győzelem.
- Ha a saját árboc kezd el dőlni, akkor gyorsan kissé kifelé kell tekerni a kormányt, majd elkapni az árbocot, és szólni a többieknek, hogy engedenek le egy másikat. (sloopon pedig megjavítani, majd egyből leengedni a vitorlát.)
- A kormányosnak van a legtöbb ideje elkapni a kidőlő árbocrudat, brigen a hátsót, galleonon pedig a hátsó kettőt. Ha nem volt a vitorla leeresztve, ez szinte alig vesz igénybe időt. Ha van másik vitorla, nem is muszáj egyből megjavítani, hiszen egy újabb találat úgyis újra kidöntené. Előbb legyen rendben az ágyúszög, majd aztán lehet javítani.
- Sloopon és brigen a kormányosnak érdemes snipert használnia, nem csak a közeledő ill. létrán mászó boardert, hanem az ellenfél ágyúsát, kormányosát is zaklathatja vele. A másik fegyver célszerűen blunderbuss, a boarderek kilökésére.
- Ha kidőlt az összes vitorla a hajódon, akkor is próbálj ágyúszöget tartani. Próbáld elkerülni, hogy körbehajózzák, és a túloldalról is szétlőjék a hajót! Ha nincs esély forgással az ágyúszöget megtartani, forgasd visszafelé, vagy állítsd egyenesbe, amíg a túloldalon nem lesz szög. A boarder biztosan jönni fog, erre neked kell koncentrálni, mert a többiek valószínűleg halottak, vagy lent javítanak!
Taktika kisebb hajó (sloop) ellen:
- Valószínűleg távolságot akarnak majd tartani, ki fogják használni a jobb fordulékonyságot, mögéd akarnak kerülni, kerülik a hajód ágyúszögét. Fő prioritás, hogy megállítsátok a hajójukat.
- Nem érdemes távolról ágyúzgatni rájuk, mert könnyen kivödrözik. A közelükbe kell kerülni.
- A kis hajó gyorsabban fordul, és kisebb a fordulóköre is, így könnyen kimanőverezi a nagyobbat. Különösen fontos ezért a nagyobb hajón a vitorlakezelés, lassítás, hogy minél kisebb íven tudjatok fordulni.
- A sloopot muszáj boardolni, mert egyetlen ember fenn tudja tartani csak vödrözéssel, szinte akármennyi lyukkal. Ezt blunderbombokkal sem lehet megakadályozni!
Taktika nagyobb hajó (galleon) ellen:
- Nagyobb hajónak ne kerülj az ágyúszögébe, pláne a galleonnak! Ha lehet, mögötte haladj, néha csipegess belőle, de sose adj nekik szöget, mindig ellenkormányzással menj vissza mögé.
- Galleonnal "lovagi tornázni" vagy ütközni öngyilkosság. Nekik 4 ágyújuk van, ha kicsit is jól csinálják, szinte biztosan meghal az ágyúsod, és dőlnek az árbocaid.
- A fő szempont a türelem, lassan kell felőrölni a hajót. Chainshotok nélkül szinte lehetetlen boldogulni. Különösen sokat ér a galleon kormányának összetörése, és a lila ágyúgolyók használata.
- Board nem célszerű. Náluk amúgy is létszámfölény van, a boarder halálával ez még nagyobbra nőne, így gyorsan össze tudnák szedni magukat. Nagy fölénynél meg lehet kockáztatni, de a saját hajó legyen teljesen ép!
Ágyús
- A fő ágyús feladata a nyomásgyakorlás. Amikor van ágyúszög, és nem túl nagy távolság, folyamatosan lőni kell. Ha nem dörög az ágyú, akkor már baj van!
- Általában a legelső ágyú szokott lenni az ágyúsé, így ha van storage vagy cannonball crate, azt e mellé tesszük.
- Figyeld a lövedék íveket a levegőben. Ha talál az ellenfél lövése, vagy a társadé, akkor abban az ívben lőj te is.
- Nagyobb hajókon a fő ágyús elsődleges célja az ellenfél ágyúsora. Ha folyamatosan betalálsz az ellenfél ágyúihoz, akkor nem tudják azt betölteni sem, így a csapattársaid tehetik a dolgukat, javíthatnak, ágyúzhatnak, boardolhatnak. Ez a nyomásgyakorlás, ez a biztos módja a fölény megszerzésének.
- A fedélzetet eltalálva valószínűleg nem ütsz lyukat, de megölheted/kilökheted az ellenfél embereit. Ha az ágyús mellé találsz, a lövés ereje odébb dobja őt, a golyóbetöltés megszakad, és a HP-je is csökken. Ha kicsit feljebb célzol, egy direkt találat egyből meg is öli.
- Ha sikeres a nyomásgyakorlás, és már nem lőnek vissza, akkor válts célt:
- Szedd le a vitorlákat, ha még állnak.
- Galleon esetén lődd végig a vízvonalat, csinálj alulra lyukakat.
- A brignek a lépcsőjére lőjj, mert 100%, hogy valaki ott vödrözik. Ha ő meghal, vagy kirepül, szinte biztos a győzelem.
- A sloopnál is megpróbálhatsz betalálni a fülkébe az ablakon át, de nem valószínű, hogy meg tudod ölni a vödrözőt. Sloop ellen boardolni kell, és a boardert folyamatos ágyútűzzel segíteni (pl. a létrára lőni, hogy felmászhasson).
- Ha húzzák az árbocot, célozz a mögötte lévő kötél tövére, így megszakad a folyamat, az árboc visszaesik, esetleg a játékos is meghal. Blunderbombbal a kevésbé pontos lövés is hatásos.
- A hajó minden pontjára lőj egyet-egyet, lehetőleg mindenhol legyen lyuk! Ha sikerül körözni körülötte, és a túloldalt is meg tudod sorozni, aligha hozzák vissza a meccset.
- Ha a kormányuk még nincs széttörve, azt is tedd meg. Horgonyt szintén. Ágyúgolyóból 2-3 találat kell a teljes összetöréshez, chainshotból elég egy is.
- Tudnivalók a hajókról és a fedélzetekről:
- Vehetjük úgy, hogy mindhárom hajótípusnak két szintje van. A sloopon és a brigen hátul van a "felső szint", mivel mindkettőnek a hátulja a vízvonal felett van.
- A felső szinten lévő lyukakon jóval lassabban folyik be a víz, amíg meg nem telik az alsó szint. Utána már azokon is ömleni kezd. A galleonon viszont egyáltalán nem ömlik be víz a felső szint lyukain, amíg az alsó meg nem telt.
- A leghatásosabb a hajó elejére ütött lyuk. Ott folyik be a legjobban a víz, és ez van a legmesszebb a javítónak.
- A galleon elsüllyesztéséhez a vízvonal alá kell célozni, az alsó fedélzetre. Kívülről jól látható az ívelt gerenda a kis ablakok alatt, ami a két szintet elválasztja (pl. itt). Ez ALÁ kell célozni.
- Háromféle lyukméret van:
- Tier 1: chainshottal, kis ütközéssel, megfenekléssel lehet ütni. Szakaszosan folyik be egy kevéske víz rajta. 2 másodperc befoltozni.
- Tier 2: egy ágyútalálat, egy erős ütközés, kegrobbanás okozza. Ha az alsó fedélzeten van, folyamatosan ereszti be a vizet. Ha a felsőn, akkor csak szakaszosan, kivéve ha az alsó már megtelt. 4 másodperc befoltozni.
- Tier 3: két találat kell hozzá ugyanoda. NEM ömlik be gyorsabban a víz rajta, mint a Tier 2 lyukon, még ha látványra úgy is tűnik! 6 másodperc befoltozni.
- Chainshotot akkor a legkönnyebb lőni, ha a másik hajó merőlegesen közelít, vagy ha a két hajó párhuzamosan halad egyforma sebességgel. Érdemes a keresztrúd magasságára célozni, így vízszintesen nem kell annyira pontos legyen a lövés.
- Ha sikerül felhúzniuk a kidöntött árbocot, általában csak egy helyen van idejük megjavítani. Ilyenkor chain helyett egyetlen direkt ágyúgolyó-találat is elég rá (közelről a keresztrúdra), és újra kidől.
- Ha a boarderetek az ellenfél hajóján van, vagy éppen felmászik, NE lőj blunderbombot, mert őt is megsebzi, kilöki a hajóról, létráról. Lőhetsz viszont ágyúgolyót a létrájuk tetejére, így hátralököd/megsebzed, aki ott figyel. Tűzzel is megszórhatod a létra tetejét, így nem hallják-látják őt, amikor felmászik, és persze ők is sebződnek tőle.
- Ha a boarderetek sikeresen ledobta a horgonyukat, néha lőj a horgonyra is egyet-egyet, hogy ne tudják felhúzni.
- A galleont érdemes már az elején megszórni tűzzel, minél több helyen. Hátul és felül a legjobb, a kormányt, a kapitányi szobát, és a mögötte lévő részt a legnehezebb oltani. Az alsó fedélzetre nem érdemes tüzezni, mert kialszik a befolyó víztől, középen pedig kéznél a vizeshordó. A tűz 60 másodpercenként terjed, így ha nem oltják ki az elején, pár perc után alig tudnak majd a fedélzeten megmaradni, oltani pedig szinte lehetetlen lesz, pláne nyomás alatt.
- Blunderbombot lőve el lehet forgatni az ellenség hajóját, ez főleg egymás mellett álló, vagy lassan haladó hajóknál jó trükk. Így elvesztik az ágyúszögüket. Ki kell tapasztalni, hogy mikor kell az ellenséges hajó elejére vagy a hátuljára lőni. A hatás állítólag attól is függ, merre forog éppen a hajó.
Színes golyók:
- Zöldek közül a jigball és a wearyball a legértékesebb. Szólj a többieknek, mielőtt kilövöd, és ha talál, utána NE lőj egy darabig, mert a sebzés megszünteti a hatásukat.
- A limpball gyengébb hatású, a venomball pedig szinte értéktelen, mert nem sebez sokat (égő galleonra talán lehet értelme). A grogball a vödrözés ellen értékes, mert hányás kerül a vödörbe, így kimarad egy dobás.
- Lila golyókból a legértékesebb az anchorball, és galleon ellen a ballastball. A riggingball és a peaceball időnyerésre használható, vész esetén életmentők lehetnek.
Boarder
- A boarder, amíg a hajón van, jellemzően ágyúzik vitorlát kezel, javít. Mindent csinál, innen a "flex" név is (rugalmas)
- Töltsd meg a fegyvert boardolás előtt, és max hp-d legyen!
- Legyen nálad jó kaja (mangó, ananász, megalodon, kraken), és blunderbomb, esetleg tűz. Inkább kevés jó kaját vigyél, mint sok rosszat. Banán-kókusz-pomegranate nem jó, mert nem gyógyít meg egy sniper lövést.
- A másik hajó elé kell kerülj, hogy legyen időd elúszni a létráig. Ha túl magas ívben lövöd fel magad, mélyre fogsz süllyedni a vízben, ezt is számold bele. Jó célzással (és szerencsével) közvetlenül a fedélzetre is lőheted magad (deckboard), de akár a létrára is, amit repülés közben meg lehet fogni. Ha pedig közel van a hajó, és van nálad kard, akkor a long dash a jó megoldás.
- A korai boardolás általában értelmetlen. Ha meghalsz (pl. mert ketten várnak a létra tetején), esetleg elvéted a létrát, máris felesleges hátrányba kerültök. Ha sikerül is feljutni, lehorgonyozni, és megölni mindet, akkor sem lesz győzelem belőle. Valószínűleg nincs elég lyukuk ahhoz, hogy elsüllyedjenek, a ti hajótok viszont eltávolodik (mert nem segítettél lassítani), és nem lesz ágyúszögetek sem egy darabig. Boardolni akkor kell, amikor ők már bajban vannak, a saját hajó szinten tartható, és van nyomásgyakorlás (ágyúszög, ágyúzás).
- A fő cél az anchor ledobása. Ha ez sikerül, szólj, hogy a többiek egyből lassíthassanak.
- Nyilván a legjobb, ha megölöd a teljes legénységet, de önmagában az is hasznos, ha minél hosszabban életben maradsz a hajón. Így zavart keltesz, rád kell figyeljenek, és nem tudják a dolgukat tenni.
- Ha jut idő rá, lopd ki a színes golyókat, chain-eket, ananászokat. Ha van a fedélzeten storage crate, dobd a tengerbe!
- Trükkök:
- Ha board előtt dobsz egy tüzet a létra tetejére, akkor fentről nem fognak jól látni téged, és sebződnek is, míg a létrán vársz.
- Board előtt a létrától nem messze nagy ívben magasra feldobsz egy blunderbombot, majd mászni kezdesz. Ha jól céloztál és időzítettél, épp akkor ér a létra tetejére, mielőtt felérnél, így a védőt odébb löki, és simán felmászol.
- Ha a létra tetején várnak, ne mássz fel teljesen, mert blunderbuss-sal egyből lelőnek. Ereszd el a létrát az utolsó pillanatban, majd újra fogd meg. Ezt ismételgetni önmagában is hasznos, hiszen lefoglalsz egy embert vele. És ha a védő véletlenül elsüti a fegyverét, fel tudsz mászni, mielőtt újratöltene.
- A létráról lőni is lehet, ha a megfogás előtt a kezedbe vetted a fegyvert: Felfelé nézz, a létrát engedd el (a teteje alatt valamivel), tartsd nyomva a hátra gombot, scope, lövés, végül létrafogás. Nagy gyakorlást igényel a dolog, de működik!
- Az előbbihez hasonlóan (a létrát eleresztve) blunderbombot is dobhatsz felfelé a védőre, bár ez valószínűleg téged is ellök a létrától.
- Galleonon a létra tetején van egy pozíció, ahol ugrással meg lehet állni. Így elmarad a felmászás-animáció.
Javító
- A tiéd a felelősség, hogy a hajótok ne süllyedjen el. Neked kell minden pillanatban tudnod, mennyi víz áll benne, és mennyire telik. A recsegő hangokból is meg lehet állapítani, meddig van vízzel a hajó.
- Oldd meg egyedül, ha csak lehet! Csak akkor kérj segítséget, ha már nem tudod egyedül kontroll alatt tartani a helyzetet. Amint szinten tartható a hajó egyedül is, a többieket vissza kell küldeni a dolgukra.
- Nem kell minden lyukat azonnal befoltozni! Amíg kevés lyuk van, és nincs sok víz, elég néha vödrözni, közben lehet egyet-egyet ágyúzni, vitorlát állítani, stb.
- Ha a másik hajó igen közel van, a vödör vizet ne a tengerbe, hanem hozzájuk dobd át!
- Az árbocot lehetőleg takarásból javítsd. Ha odalőnek, így is odébb fog dobni, de legalább nem öl meg a találat. Igyekezz javítás közben olyan szögbe fordulni, hogy lásd a másik hajót.
- A galleonon nincs idő felszaladni a vödörrel, a javítónak muszáj a középső fedélzetről a rácson át kidobnia a vizet. A legegyszerűbb, ha szorosan a térképasztalhoz állsz, a rács közepe felé fordulsz, és kb. 45 fokban felfelé nézel. Be kell ezt gyakorolni!
- Galleonon soha nem telhet meg az alsó fedélzet, mert az a biztos süllyedés. A felső szint mindig szitává van lyuggatva, így ha odáig feljut a víz, pár másodperc múlva elsüllyed a hajó. Ha az alsó szint már bő félig megtelt, illetve ha érzed, hogy nem tudod vödörrel tartani a szintet, hívj segítséget!
- A galleonon a javító egy komolyabb HG csatában az idő kb. 80%-ban nem látja a napfényt! Emiatt különösen fontos számára a szóbeli kommunikáció, hogy tudja, mi folyik fent.
- Kisebb hajókon, amikor az ellenfél ágyúja folyamatosan betalál, nem igazán tudsz javítani, mert odébb dob a találat, és csak az időt veszted vele. Ilyenkor inkább csak vödrözz, vagy az ellentétes oldalon javíts, ha tudsz.
- Ha lehet választani, először a hajó elejét javítsd meg. A hátsó lyukakból kevesebb víz folyik be.
- Mindig legyen nálad 5 deszka. Ahányszor csak elhaladsz a fáshordó mellett, töltsd fel a készletedet. Akkor is, ha csak egy deszka hiányzik.
- Lehetőleg húst vegyél magadhoz, és használd a túltöltést, már a harc előtt is. Javítás és vödrözés közben általában nem kapsz folyamatosan találatot, így szépen feltöltődik magától a HP-d.
Teendők boarder ellen
- A hajód közelében rövid szirénhang, illetve a létra megfogásakor loccsanás jelzi a boardolást. Amikor ágyúval kilövik, nem húz csíkot, és a lövés hangja is más, ezeket észre lehet venni. Aki a hajó aljában van, jobban hallja a szirént, szóljon is erről a többieknek!
- Ha a létrán megállt az ellenfél, ne lőj rá blunderbuss-sal, mert általában nem hal meg, viszont felmászik, mielőtt újratöltenél. A felmászás animáció végén(!) blunderbussal közelről egyből megölhető. Jó lehet az is, ha hátralépsz, és amikor meglátod a fejét, blunderbombot dobsz a létra tetejére, ez lelöki a létráról. Rutinosabbak ezután esetleg visszakapaszkodnak, így légy résen!
- Ne állj ki a létra tetejére a boarder fölé, mert elengedi a létrát, esés közben rádlő bunderbussal, és megöl, majd kényelmesen felmászik. Oldalról rálőhetsz sniperrel, pisztollyal.
- Nem baj, ha a sikertelen boardert nem ölöd meg a vízben. Az is jó, ha leviszed a HP-jét, mert így fogyasztania kell a kajáját, és ha nem kap szirént, lassabban is kerül vissza a hajójára, mint a ferry-ről. Ez különösen igaz, ha egy sziget mellett vagytok, és/vagy a másik hajó nincs túl messze (pl. mert körpályán vagytok, így épp felé közelít).
- Ha a boarder ledobta a horgonyt, és többen vagytok a fedélzeten, egyvalaki próbálja meg elkapni (ne a legjobb pvp-s).
- Ha keggel sikeresen feljön valaki a hajódra, távolodj el tőle, és lődd be. Ha már felmászott vele, szinte biztosan robbanni fog, a lényeg, hogy a robbanástól ő meghaljon, te meg ne. Ha kell, a vízbe is ugorhatsz, csak éld túl, és mielőbb mássz vissza (az árbocok valószínűleg úgyis kidőlnek, a hajó megáll).
Utolsó frissítés: 2023.07.12.